Rituál zavinování

Rituál zavírání kostí – La Cerrada

Rituály nám pomáhají srovnat se se změnami, uzavřít a nechat za sebou jednu etapu nebo prožitek v životě, abychom se mohli otevřít novému.

Tento rituál může sloužit jako uzavření období přeměny ženy v matku, nebo kdykoliv v životě, kdy cítíme potřebu uzavřít jednu kapitolu, může to být rozchod, ztráta miminka… Po porodu je vhodný po skončení šestinedělí kdykoliv, klidně i 10 let po porodu.

Rituál nám předávala úžasná žena a tradiční porodní bába z Mexika Angelina Martinez Miranda. Je to oslava ženy, matky. V Mexiku jsou tradičně součástí ženy z rodu, které přijdou nové matce poděkovat a vzdají jí úctu za to, že dala nový život, že pokračuje jejich rod. Silné kořeny a rodinné pouto bylo z Angelinina vyprávění znát ve všech oblastech života.

Další ženou od které jsem čerpala informace o rituálu zavírání je Anna Gedre, která k nám přinesla východní tradici z Ukrajiny a Ruska.

Propojením svých zkušeností, nasátím atmosféry v přítomnosti těchto žen, jejich tradic a informací vám přináším možnost projít si velmi silným rituálem. Nabízím několik hodin intenzivní, ale velmi jemné péče o vaše tělo.

Každá průvodkyně má svůj styl, svou osobnost, a tak i výběr průvodkyně ovlivní váš prožitek. Moje zaměření je cestou přes tělo – intenzivní péče a cesta k maximálnímu uvolnění těla, které se promítne i do uvolnění mysli, aby se mohlo odehrát, přesně co je potřeba.

Když se spolu domluvíme, pošlu vám dotazník, který vás navede k hlubšímu zamyšlení a pomůže vám se na celý proces připravit.

 • Rituál trvá 6-8 hodin, někdy se i protáhne na 10 hodin. Na tu dobu je vhodné mít hlídání pro miminko, nejlépe mimo prostor, kde rituál probíhá. Přestávky na kojení jsou zcela v pořádku:-) Začátek doporučuji kolem poledne.
 • Rituál může být u vás doma nebo můžeme najít pronájem nějakého příjemného prostoru.
 • Můžeme být jen my dvě, nebo můžete přizvat kamarádku, se kterou byste chtěla rituál sdílet. Zapojím ji i do příprav a péče o vás.

Průběh nemusí být vždy stejný, ale hlavní body jsou:

 • Nejdříve organizační záležitosti, praktická domluva, aby vše mohlo hladce plynout. (asi hodina)
 • Povídání u teplého nápoje, tradičně kakaa podle receptu od Angeliny. Můžete vypovědět vše co za sebou chcete nechat, a nebo nemusíte říct nic. Máte na to tolik času, kolik budete potřebovat. Já vytvářím klid a bezpečnou atmosféru naslouchající přítomnosti bez soudu. (1 – 2 hodiny, ale není limitováno)
 • Rebozo masáž a kraniosakralni biodynamika. (asi hodina)
 • Masáž bříška s vonnými oleji a bylinnou koulí. (asi hodina)
 • Koupel s bylinami, éterickými oleji, nebo ženská bylinná napářka. (30 minut až hodina)
 • Vtírání teplých vonných olejů do celého těla. (asi 30 minut)
 • Rituál zavírání, který se dělá s pomocí sedmi šátků, postupně se uzavírají jednotlivé části těla od hlavy dolů a potom se otevírá zpět nahoru. Do každého šátku vkládám modlitbu pro ženu a vzdávám jí úctu. (1 – 2 hodiny)
 • Čas na usazení, odpočinek.

Jsem otevřená vašim představám a přáním, to vše je o domluvě.

Pocitově je to pro mě podobně intenzivní, jako být ženě průvodkyní během porodu. Otevírá se velmi intimní prostor pro sdílení a navázání speciálního vzájemného kontaktu. Já dávám nějaké pevné body, o které se můžete opřít, vědomí, že je o vás postaráno, že jste v bezpečí. Celou dobu jsem s vámi vědomě přítomna a máte mou plnou pozornost.